Portal - Wadowice
polski Strona główna / Z życia szkoły / Rok 2019/20
Piątek - 24 wrzesńia 2021      "Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa." JPII
[Deklaracja dostępności] [Koronawirus] [Grono Pedagogiczne] [Galeria] [Z życia szkoły] [Kontakt] [Ciekawe linki] [Archiwum] [Nasze sukcesy] [Wniosek - Przedszkole] [Odblaskowa Szkoła]
Tytul stronyRok Moniuszki w Szkole Katolickiej

            5 września 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Stanisławiu Górnym  uczciliśmy 200. Rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Utwory „ojca polskiej opery narodowej” przybliżyła uczniom i nauczycielom pani Katarzyna Chęsy absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która od 12 lat pracuje jako świecka misjonarka w Karagandzie w Kazachstanie. Po koncercie odbyła się krótki konkurs dla uczniów klas I-III. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością życia i twórczości polskiego kompozytora.Częstochowa, dn. 01.09.2019 r.

 

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Szkół i Przedszkoli

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich,

Kochani Uczniowie!

Szanowni Rodzice!

 

            U progu rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2019/2020 pragnę z całego serca i z wielkim szacunkiem pozdrowić każdego z Was i zaprosić do podjęcia wspólnej edukacyjnej drogi.

W placówkach Stowarzyszenia droga ta prowadzi po ścieżkach integralnego rozwoju każdej osoby.

Charyzmat integralnego rozwoju, tj. rozwoju osoby w płaszczyźnie fizycznej, moralnej, społecznej, kulturowej oraz duchowej ma indywidualny wymiar dla każdego z nas.

            Myślą przewodnią, a zarazem tematem pracy wychowawczo – formacyjnej staną się słowa z Psalmu 8 „Kim jest człowiek…?”. Stawiane pytanie, będące antropologiczną oczywistością rodzi głęboką refleksję dzisiaj, kiedy wydaje się, iż zagubienie w tym względzie jest szczególnie nasilone. Ufam, że podejmując trud formowania serca i umysłu podejmujemy dalszą drogę do pełni człowieczeństwa.

Największy z Polaków, Święty Jan Paweł II – patron Stowarzyszenia podkreślał, że człowiek jest nie tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem „twórcą samego siebie”. Zostaliśmy stworzeni dla czynienia dobra, każdy z nas ma swoje niepowtarzalne miejsce i zadania w życiu. Każdy z nas ma swoje własne Westerplatte, o które wciąż na nowo podejmuje walkę.

Nie jesteśmy w stanie wypełnić małych i wielkich zadań, które czekają nas w nowym roku szkolnym bez żywej relacji z Bogiem, który jako Kochający Ojciec troszczy się o swoje dzieci.

            Najkrótszą drogą do żywej relacji z Bogiem jest Maryja, nasza Matka i Matka Bożego Syna. Ona będąc najbliżej Boga jest bramą do pełni człowieczeństwa. To Matka Boża może nam podpowiedzieć i wskazać najbezpieczniejsze życiowe drogi. Ona może nas nieść w swoim Niepokalanym Sercu do Prawdy, Dobra i Piękna. Potrzeba tylko z naszej strony aktu woli i otwarcia serca.

Ten szczególny Akt Zawierzenia Maryi Królowej Polski będzie miał miejsce 13 września na Jasnej Górze. Zapraszamy na ten wyjątkowy dzień wszystkie wspólnoty szkolne. Uczestnictwo w Eucharystii i trwanie przed Matką Bożą pomoże nam patrzeć na siebie i świat w świetle prawdy. Będziemy mogli nabrać siły na ten nowy czas formowania siebie, czas zdobywania wiedzy i pójścia drogą prowadzącą do pełni człowieczeństwa.

Życzę wszystkim wspólnotom szkolnym, każdemu uczniowi i nauczycielowi

wszelkich łask potrzebnych do podjęcia zadań na ścieżkach wzrastania w prawdzie i mądrości,

życzę prawdziwego pokoju serca i radości na każdy dzień nowego roku szkolnego 2019/2020.

                                                                                                           Z wyrazami głębokiego szacunku

                                                                                                                      Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

                                                                                                                      Maria Chodkiewicz
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA