Portal - Wadowice
polski Strona główna / Z życia szkoły / Rok 2011/12
Wtorek - 22 stycznia 2019      "Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa." JPII
[Grono Pedagogiczne] [Galeria] [Z życia szkoły] [Kontakt] [Ciekawe linki] [Archiwum] [Nasze sukcesy] [Rekrutacja-ankieta] [Odblaskowa Szkoła]
Rok szkolny 2011/2012
Na pielgrzymim szlaku – Stanisław Górny – Kalwaria

Zlot turystów w ramach XV Dni Papieskich w Kalwarii

            Już po raz trzeci nasza szkoła (Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum SPSK) wędrowała pieszo ze Stanisławia Górnego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tym razem dołączyli do nas także uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Ponikwi.

            Punktualnie o godzinie 9.00, po uformowaniu odpowiedniego szyku i modlitwie, wyruszyliśmy na szlak. Pochód otwierali najmłodsi uczniowie (z klasy IV) wysoko dzierżąc papieskie flagi. Wędrowaliśmy – jak zawsze – przez Stanisław Dolny i Zebrzydowice. Obowiązkowy punkt programu to postój przy zebrzydowickim kościele. Czas na odpoczynek, posiłek i oczywiście piosenki.

            Pogoda – pomimo pesymistycznej prognozy – była piękna. Wiał ożywczy wiatr, a słońce nieśmiało wyglądało zza chmur (dla piechurów ma istotne znaczenie – człowiek mniej się męczy). U celu pielgrzymki czekał na nas wyśmienity bigos przygotowany przez organizatorów XV Dni Papieskich, a potem festiwal piosenki i konkurencje sportowe.

Zadania były urozmaicone: rzucanie surowym jajkiem, wożenie kolego na taczkach i przebijanie balonu, przechodzenie zaimprowizowanym tunelem i inne.

            Rajd zakończyliśmy w wyśmienitych humorach.

Dzień Babci i Dziadka przedszkolu i w szkole SPSK w Stanisławiu Górnym

Styczniowe, mroźne przedpołudnie. Do przedszkola w Stanisławiu Górnym powoli podążają Babcie i Dziadkowie. Z wypiekami na twarzy wchodzą do sali „maluchów”, by w skupieniu obejrzeć misterium Narodzenia Jezusa w wykonaniu swych wnuczków. Twarze śmieją się do pyzatych pastuszków z przekrzywionymi czapeczkami; aniołków w śnieżnobiałych sukienkach, królów z zadziornymi minkami. Łza się w oku kręci. Nieporadne zdania, z trudem wypowiedziane (choć ćwiczone od tygodni) role, pięknie – po dziecięcemu – zaśpiewane kolędy. Nieważne, że pomyłka, że może nie wszystko słychać – przecież to dla Babci, Dziadka ten pierwszy dziecięcy, poważny trud. Jeszcze tylko uściski, liczne fotografie, uśmiechy od serca… 

Dziadkowie i Babcie przechodzą do pięknie ustrojonej sali gimnastycznej. Zasiadają przy stołach. Delektując się kawą i ciastem, oglądają występy starszych już uczniów. Rozpoczyna oddział zerowy w klimacie jeszcze bożonarodzeniowym, a po nich klasa III – z arcyzabawnym przedstawieniem o babci i dziadku. Zwroty babci (Dominiki Kocot) :„Nic tylko byś na kanapie siedział i fajkę palił” kwitowane są salwami śmiechu i porozumiewawczymi mrugnięciami żeńskiej części grona. Bo to przecież samo życie! A w roli poczciwego (choć leniwego dziadka) wspaniale prezentuje się Robert Guńka. Na koniec babcia i dziadek otrzymują od wnuczków korony. Zasiadają zgodnie na kanapie – by od swoich licznych wnuków przyjmować serdeczne życzenia. Przedstawienie - (a jakże – z morałem!) publiczność nagradza wielkimi brawami. Kolejne występy – klasy I i II – również dostarczają dużo emocji. W niezbędnych, technicznych przerwach wkracza z gitarą p. Ewa – by wraz z gośćmi śpiewać kolędy.

Część artystyczną kończy gromkie, chóralne „100 lat” i już można usiąść na kolanach dziadka i babci, wtulić się w ramiona i ofiarować – zrobiony z miłością i takim trudem! – prezent.
Spotkanie Opłatkowe dla Rodziców i Nauczycieli

W piątkowy, zimowy wieczór (21.01.2011r.) w Publicznym Gimnazjum i Publicznej Szkole SPSK w Stanisławiu Górnym odbyło się coroczne Spotkanie Opłatkowe. Na uroczystość przybyli Nauczyciele, pracownicy szkoły, Rodzice i zaproszeni Goście. Na honorowym miejscu zasiedli p. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk, p. Józef Łasak – Przewodniczący Rady Powiatu, Przeor Ojców Karmelitów w Wadowicach o. Benedykt Belgrau, o. Józef Balcerowiak, s. Dyrektor Paulina Maciążek, s. Karina Baca oraz ks. Proboszcz – Jacek Wieczorek.

Po powitaniu przez p. dyrektor Dorotę Pelczar uczestnicy spotkania oglądnęli przedstawienie jasełkowe „W drodze do Betlejem” (nagrodzone I miejscem na przeglądzie w Zatorze). W tradycyjne sceny anielskie i pasterskie wpleciono elementy współczesne, pokazujące – jak ludzie XXI wieku przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Jasełka zakończono kolędowaniem zespołu „Rozśpiewane Nutki” (również tegorocznych zdobywców I miejsca). Bożonarodzeniowe występy przygotowały uczestników do centralnego punktu uroczystości - składania życzeń. 

Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do pięknie udekorowanych stołów, by przy śpiewie kolęd i rozmowie świętować Narodzenie Boga.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA