Portal - Wadowice
polski Strona główna / Z życia szkoły / Lata wcześniejsze
Wtorek - 22 stycznia 2019      "Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa." JPII
[Grono Pedagogiczne] [Galeria] [Z życia szkoły] [Kontakt] [Ciekawe linki] [Archiwum] [Nasze sukcesy] [Rekrutacja-ankieta] [Odblaskowa Szkoła]
Wcześniejsze lata


Spotkanie Opłatkowe dla Rodziców i Nauczycieli

            W piątkowy, zimowy wieczór (21.01.2011r.) w Publicznym Gimnazjum i Publicznej Szkole SPSK w Stanisławiu Górnym odbyło się coroczne Spotkanie Opłatkowe. Na uroczystość przybyli Nauczyciele, pracownicy szkoły, Rodzice i zaproszeni Goście. Na honorowym miejscu zasiedli p. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk, p. Józef Łasak – Przewodniczący Rady Powiatu, Przeor Ojców Karmelitów w Wadowicach o. Benedykt Belgrau, o. Józef Balcerowiak, s. Dyrektor Paulina Maciążek, s. Karina Baca oraz ks. Proboszcz – Jacek Wieczorek.

             Po powitaniu przez p. dyrektor Dorotę Pelczar uczestnicy spotkania oglądnęli przedstawienie jasełkowe „W drodze do Betlejem” (nagrodzone I miejscem na przeglądzie w Zatorze). W tradycyjne sceny anielskie i pasterskie wpleciono elementy współczesne, pokazujące – jak ludzie XXI wieku przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Jasełka zakończono kolędowaniem zespołu „Rozśpiewane Nutki” (również tegorocznych zdobywców I miejsca). Bożonarodzeniowe występy przygotowały uczestników do centralnego punktu uroczystości - składania życzeń. 

            Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do pięknie udekorowanych stołów, by przy śpiewie kolęd i rozmowie świętować Narodzenie Boga.



Szkolna Wigilia

Nasza szkolna uroczystość wigilijna rozpoczęła się od procesyjnego przyniesienia Jezusa do szopki. Uczyniły to przedszkolaki. Śpiewając i grając na instrumentach perkusyjnych, obwieściły wszystkim uczniom, że czas rozpocząć świętowanie.

Jak przystało na szkołę katolicką – zaczęliśmy od odczytania fragmentu Pisma Świętego i modlitwy. Był też czas życzeń i klasowych wystąpień. Największe owacje zebrała kolęda w wykonaniu nauczycieli i pracowników szkoły. Ostatnim elementem wspólnego świętowania były jasełka pt: „W drodze do Betlejem” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Kurtyna”.

Po jasełkach przeszliśmy do klas. Na wigilijnych stołach królowały krokiety, uszka, barszcz i przeróżne słodkości. Kolędowaniu i życzeniom nie było końca.


„W drodze do Betlejem”

Występują:
Aniołek Dominik – Dominika Kocot
Archanioł Gabriel – Paulina Korzeniowska
Archanioł Michał / Belzebub – Dagmara Moskała
Anioły: Adrianna Chodnik, Angelika Dziedzic, Sylwia Podlipni, Karolina Jarosik
Aniołki: Paulina Korzeniowska, Kamila Korzeniowska, Aleksandra Baran
Podróżni: Karolina Górecka, Sandra Sarapata, Aleksandra Rychlik, Norbert Chrapla,Krystian Rzepka, Krzysztof Grodziński,  Angelika Baran, Maciej Jucha
Maryja: Dominika Guńka
Józef: Krzysztof Grodziński
Pasterki: Angelika Baran, Sandra Sarapata
Pasterze: Maciej Rychlik, Michał Balak, Robert Guńka
Herod: Jakub Opyrchał
Mędrzec: Tomasz Koczur
Chciwość: Ewelina Rychlik
Pycha: Mariola Juszczak
Reżyseria i scenariusz: Dorota Pelczar


Adwentowe oczekiwanie
 

            Już niedługo święta. Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, czas oczekiwania i gorączkowych przygotowań.

W klasach ubrane choinki, na korytarzach świąteczne dekoracje, w kąciku modlitwy – piękna, grająca szopka autorstwa p konserwatora Kazimierza Guńki (jeszcze bez żłóbka – 22 grudnia przedszkolaki przyniosą procesyjnie małego Jezusa do szopki).

Na choince czerwone, niebieskie, żółte serca z wypisanymi postanowieniami – prezentami dla Małego Jezusa. Przedszkolaki pod okiem wychowawczyń pieką pierniki, wolontariusze przygotowują loterię misyjną na „Adopcję Serca”, uczniowie śpiewają kolędy, a w domu i na zajęciach artystycznych przygotowują kartki, ozdoby, stroiki. Te bożonarodzeniowe akcesoria wystawią na świątecznym kiermaszu przy kościele i w szkole. Dochód z kiermaszu przeznaczony na cel charytatywny: paczki dla potrzebujących. W wykonywanie dekoracji włączają się nauczyciele: spod ręki pani Ani Suligi i pani Agnieszki Opyrchał wychodzą misterne kartki (aż trudno uwierzyć, że zrobione własnoręcznie), zaś pani Dorota Morek to specjalistka od aniołów, piórkowych choinek, brokatowych bombek. Domeną pani sekretarki Katarzyny Zielińskiej i pani Urszuli Dragan są niebiańsko piękne stroiki. Ozdobią niejeden wigilijny stół.

            Klasa I gimnazjum pod okiem pani Ewy Hutniczak wybrała się do podopiecznych sióstr Nazaretanek. Nasi najmłodsi uczniowie już oglądali zabawne przedstawienie „Mikołaju, gdzie jesteś?” – czas pokazać go innym.

            Nie próżnuje także grupa teatralna. Z zapałem i wbrew przeciwnościom losu (oj, było w tym czasie chorób) przygotowują jasełka. Próby o bladym świcie (7 rano!) – nawet w soboty – nie przerażają aktorów. Aniołek Dominik szuka skrzydeł, pasterki przekomarzają się z zadziornymi pasterzami, a archaniołowie (w tej roli oczywiście urodziwe gimnazjalistki) starają się przywołać do porządku rozbiegane anielątka.

            W ferworze świątecznych przygotowań nawet nauczyciele i pracownicy szkoły znajdują czas, aby wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu. To czas modlitwy, refleksji i oczywiście kolędowania przy gitarze. Betlejemskie światełko (przyniesione dla naszej szkoły przez harcerzy ze Stanisławia Dolnego) krąży z rąk do rąk.

            Jeszcze tylko kilka dni –ostatnie próby, ostatnie przygotowania, uroczysta wigilia w szkole, a potem… Święta, Święta, Święta. Czas radości, nadziei i pokoju.



8 XII 2010r. – Święto Patronalne

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym

            8 XII – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny  - przypada Święto Patronalne  Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Dla szkół Stowarzyszenia jest to dzień szczególny.

            W Publicznym Gimnazjum i Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Stanisławiu Górnym obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 uroczystą Eucharystią, w czasie której klasa I szkoły podstawowej złożyła ślubowanie. Przed ołtarzem Niepokalanej uczniowie ślubowali kochać Boga i Ojczyznę, wypełniać swe szkolne obowiązki i godnie reprezentować szkołę katolicką. W czasie Mszy św. odnowiono także akt oddania szkoły Matce Najświętszej.

            Uroczystość w kościele zakończono - tradycyjnym już - Konkursem Poezji Maryjnej. Laureaci – wytypowani w eliminacjach klasowych – walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły.

            Dalsza część święta patronalnego miała miejsce w szkole. Klasa I (z pomocą drugoklasistów) pod kierunkiem wychowawczyń  p. Ewy Hutniczak i p. Anety Pyrek  przygotowała humorystyczną bajkę.  Aktorzy spisali się na medal i – zgodnie ze szkolnym obyczajem – zostali pasowani na uczniów. Obrzędu tego dokonali dyrektor szkoły p. Dorota Pelczar i ks. Proboszcz Jacek Wieczorek.

            Na zakończenie tego uroczystego dnia uczniowie spotkali się w zespołach klasowych. Spotkania miały charakter warsztatowo-rekolekcyjny.


Klub Misyjny Jana Pawła II – luty 2010r.

            Nasza grupa działa już trzeci rok w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Stanisławiu Górnym. Obecnie skupia 20 uczniów klas III-VI – w ostatnich tygodniach dołączyło do nas także trzech uczniów klasy II.

            Naszymi patronami są św. Teresa od Dzieciątka Jezus (patronka misji) i oczywiście - jak przystało na Klub Papieski - Jan Paweł II.

            Na spotkaniach modlimy się, śpiewamy, poznajemy życie świętych (szczególnie św. Teresy i Jana Pawła II). Nie brakuje także różnego rodzaju zabaw i konkursów.  Zamiast tradycyjnych Andrzejek urządziliśmy zabawę misyjną pod nazwą „Andrzejki na czterech kontynentach”. Każdy losował kontynent i ubierał się w strój charakterystyczny dla danego obszaru.

             Podzieleni jesteśmy na 4 grupy: 2 grupy chłopców i 2 grupy dziewcząt. Na czele grup stoją liderzy z klasy VI: Mariola Juszczak, Ewelina Rychlik, Leon Śliwa, Maciej Rychlik. Wraz z kolegami z innych szkół Stowarzyszenia uczestniczyli w wakacyjnych Warsztatach Jana Pawła II.

 Chętnie bierzemy udział w konkursach papieskich, corocznych wyjazdach do Częstochowy i czuwaniach w Łagiewnikach.

             W Roku Kapłańskim nie zapomnieliśmy o naszych kapłanach. Siedmioro z nas – w ramach tzw. „margaretek” – objęło modlitwą księdza proboszcza Jacka Wieczorka.

Pozdrawiamy wszystkie grupy o charyzmacie misyjnym i papieskim.


„100 lat dla Babci i Dziadka” - 12 stycznia 2010r.

            Święto Babci i Dziadka przypada w tym roku w okresie ferii zimowych, dlatego w naszej szkole „100 lat” śpiewaliśmy seniorom już 12 stycznia 2010r.

W ten piękny, zimowy dzień sala gimnastyczna zapełniła się wzruszonymi babciami i dziadkami. W progu witali ich gimnazjaliści, dalsza część należała już do najmłodszych. Każda klasa prezentowała krótki program artystyczny. Całość zamykały jasełka i kolędowanie uczniów klasy IV, którzy zmierzając do Betlejem, pogubili po drodze owieczki.

Na spotkaniu nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd. Wśród gości ujawniło się wiele wokalnych talentów. Wnuki z dumą i zdziwieniem słuchały, jak ich babcie i dziadkowie śpiewają do mikrofonu kolędy.

Całość świętowania zakończyło gromkie „100 lat”.

 


„Droga do Betlejem” - styczeń 2010r.

Tegoroczne przedstawienie jasełkowe dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym nosi tytuł „Droga do Betlejem”.

            Akcja przedstawienia rozpoczyna się w szkole – młodzi aktorzy przygotowują z panią nauczycielką (w tej roli p. Monika Gałuszka) jasełka. Pomysłów jest wiele – jasełka na dworcu, jasełka w supermarkecie. Gimnazjaliści wybierają jasełka tradycyjne – z diabłem, Herodem, żłóbkiem.

            Kolejne sceny są rozwinięciem tej właśnie koncepcji. Chór aniołów zbiera się na próbie generalnej przed nawiedzeniem Betlejem, diabły odprawiają harce i kuszą pasterzy, Herod podpisuje cyrograf, a Anioł Śmierci zabiera okrutnego króla do piekła. Całość dopełniają kolędy i pastorałki.

 

Występują:

Nauczycielka, Maryja – p. Monika Gałuszka

Uczennica, pasterka Kasia – Anna Koczur

Uczennica, pasterka Jagna – Angelika Baran

Uczennica, archanioł – Paulina Korzeniowska

Uczennica, Belzebub – Dagmara Moskała

Uczeń, pasterz Maciej – Mateusz Żmija

Uczeń, Herod – Jakub Opyrchał

Pasterz Jędrek – Maciej Rychlik

Pasterz Kuba – Michał Balak

Belzebub Młodszy – Sandra Sarapata

Anioł , Śmierć – Sylwia Podlipni

Sługa Heroda – Daniel Opyrchał

Św. Józef – Krystian Rzepka

Kajfasz – Paweł Kocot

Anioły – Karolina Mrożek, Angelika Dziedzic, Dominika Guńka, Karolina Górecka, Patrycja Opyrchał

Aniołki – Dominika Sadłoń, Natalia Sadłoń, Kamila Korzeniowska, Paulina Korzeniowska, Aleksandra Baran

 Scenariusz i reżyseria: Dorota Pelczar 


8 XII 2009r. – Święto Patronalne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

            8 XII – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny  - przypada Święto Patronalne  Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Dla szkół Stowarzyszenia jest to dzień szczególny.

            W Publicznym Gimnazjum i Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Stanisławiu Górnym obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 uroczystą Eucharystią, w czasie której klasa I szkoły podstawowej złożyła ślubowanie. Przed ołtarzem Niepokalanej uczniowie ślubowali kochać Boga i Ojczyznę, wypełniać swe szkolne obowiązki i godnie reprezentować szkołę katolicką. W czasie Mszy św. odnowiono także akt oddania szkoły Matce Najświętszej.

            Uroczystość w kościele zakończono Konkursem Poezji Maryjnej. Laureaci – wytypowani w eliminacjach klasowych – walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły.

            Dalsza część święta patronalnego miała miejsce w szkole. Klasa I – pod kierunkiem wychowawczyni  p. Ewy Hutniczak – przygotowała humorystyczny program.  Był on rodzajem egzaminu pierwszoklasisty. Każda piosenka, wiersz, scenka podlegały surowej ocenie jurorów. Pierwszoklasiści spisali się na medal i – zgodnie ze szkolnym obyczajem – zostali pasowani na ucznia. Obrzędu tego dokonali dyrektor szkoły p. Dorota Pelczar i ks. Proboszcz Jacek Wieczorek.

            Na zakończenie tego uroczystego dnia uczniowie spotkali się w zespołach klasowych. Spotkania miały charakter warsztatowy – ich tematyka związana była z patronami klas i Sługą Bożym Janem Pawłem II.

            Po południu chętni uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych (m.in. rozegrano mecz uczniowie kontra nauczyciele).


Wieczór z Janem Pawłem II”
Złota Tarcza dla Burmistrza Wadowic – Pani Ewy Filipiak
26 listopada 2009r.

Dnia 26 listopada 2009r. o godz. 16.30 w Domu Rodzinnym Ojca Świętego w Wadowicach odbyła się niezwykła uroczystość – „Wieczór z Janem Pawłem II”.
Organizatorem spotkania była Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK, Publiczne Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym i ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie.
Jak podkreśliła we wstępie – Dyrektor Szkoły p. Dorota Pelczar – powodem spotkania było uczczenie osoby Jana Pawła II, a także uhonorowanie Burmistrza Wadowic – p. Ewy Filipiak Złotą Tarczą Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Wyróżnienie przyznawane jest za tworzenie przyjaznego klimatu dla środowisk katolickich, wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty i wspieranie szkół SPSK.
Po powitaniach, słowie wstępnym dyrektora szkoły i kustosza muzeum – s. Magdaleny Strzeleckiej – goście wysłuchali montażu poetycko-muzycznego „W poszukiwaniu źródła” w wykonaniu gimnazjalistów ze Stanisławia Górnego.
Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie Złotej Tarczy SPSK p. Burmistrz Ewie Filipiak. Aktu wręczenia dokonały: p. Prezes SPSK Violetta Błasiak i p. Dyrektor SPSK Maria Chodkiewicz, które na tę uroczystość przyjechały z Częstochowy.
Wieczór zakończono konferencją s. Haliny Mol „Świat wartości w nauczaniu Jana Pawła II” i modlitwą o rychłą kanonizację Ojca Świętego.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili:
Burmistrz Wadowic – p. Ewa Filipiak
Prezes SPSK w Częstochowie– p. Violetta Błasiak
Dyrektor SPSK w Częstochowie - p. Maria Chodkiewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach - p. Zdzisław Szczur
Proboszcz Parafii Ofiarowania N.M.P w Wadowicach – ks. infułat Jakub Gil
Proboszcz Parafii św. Piotra w Wadowicach – ks. prałat Tadeusz Kasperek
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach – p. Halina Cimer
Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach – p. Barbara Grabowska

Rejonowy Wizytator Katechizacji - ks. Mariusz Wojdan

Karmelita - o. Józef Balcerowiak
s. Dyrektor - Paulina Maciążek
Sekretarz Gminy Wadowice – p. Marek Brzeźniak
Kustosz Domu Ojca Świętego – s. Magdalena Strzelecka
Kierownik ZOPO w Wadowicach – p. Halina Stuglik
Prezes PKPS w Wadowicach – p. Maria Stelmaszek
Dyrektorzy szkół wadowickich i dyrektorzy szkół SPSK
Przedstawiciele Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego, Pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK i Publicznego Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym, siostry Nazaretanki oraz inni zaproszeni goście.



Ślubowanie w Publicznym Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym - 9.10.2009r.

 Październik to miesiąc, w którym nasi uczniowie z klasy I gimnazjum składają uroczyste ślubowanie.

        Dzięki życzliwości Ojców Karmelitów uroczystość ta ma miejsce w przepięknym Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Tym razem przypadła ona na dzień 9 października 2009r. Przejęci pierwszoklasiści – w obecności Gości, Rodziców, Nauczycieli, kolegów i koleżanek z Samorządu Uczniowskiego - wypowiadali słowa o miłości Boga, Ojczyzny, wybieraniu tego, co trudne i szlachetne.

        Mszę św. koncelebrowali o. Grzegorz Irzyk, ks. Mariusz Wojdan – wizytator katechetyczny i ks. Jacek Wieczorek – proboszcz w parafii w Stanisławiu Górnym. Po uroczystej Eucharystii odbył się montaż poetycko-muzyczny pt.: „W sercu Kościoła będę Miłością” zaprezentowany przez Grupę Teatralną „Kurtyna”. Spektakl - dopełniony prezentacją multimedialną - poświęcony był październikowej świętej – św. Teresie od Dzieciątka Jezus.

        Ostatnim elementem spotkania było świętowanie przy stole w Centrum Pielgrzymkowo-Rekolekcyjnym. Tu na gimnazjalistów czekała niespodzianka. „Pierwszaki” ze Szkoły Podstawowej przygotowały dla swoich starszych kolegów humorystyczny i rozśpiewany program.

        Uroczystość ślubowania swoją obecnością uświetnili: O. Przeor Benedykt Belgrau, O. Grzegorz Irzyk, ks. Proboszcz Jacek Wieczorek, p. Halina Cimer – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach, ks. Wizytator Mariusz Wojdan, S. Dyrektor – Paulina Maciążek, p. Barbara Roman – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum SPSK w Barwałdzie Dolnym, p. Agata Surma – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Hucisku-Pewelce, s. Karina Baca, Rodzice uczniów klasy I gimnazjum, Rada Rodziców, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym.

 Ślubowanie złożyli:

Adrianna Chodnik, Dominika Guńka, Angelika Dziedzic, Sylwia Podlipni, Klaudia Jagosz, Gabriela Moser, Norbert Chrapla, Krystian Rzepka, Daniel Kręcioch, Daniel Opychał, Kamil Wróbel, Kamil Płaczek, Mariusz Leja.


Szkoły SPSK w Łagiewnikach - 3.10.2009r.

3 października 2009r. w pierwszą sobotę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach spotkali się przedstawiciele szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Małopolski. Czuwanie rozpoczęło spotkanie nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów szkół katolickich „ze świadkami życia” Jana Pawła II w Auli przy Sanktuarium. Tą część pobytu zakończył występ Teatru Hagiograf. 

Głównym punktem spotkania była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Zająca, a o godzinie 21.00 rozpoczął się „Wieczór z Janem Pawłem II”.

            W spotkaniu brali udział przedstawiciele następujących szkół katolickich:

Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK ze Stanisławia Górnego,

Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK z Barwałdu Dolnego,

Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK z Brzezinki Górnej,

Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK z Huciska-Pewelki,

Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Starem Bystrem Nr 2,

Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Starem Bystrem Nr 1,

Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Czerwiennem.

 


MISTERIUM PASCHALNE - 5.04.2009r.

„U stóp krzyża”

 5.04.2009r. o godz. 15.30 w kościele parafialnym w Stanisławiu Górnym odbyło się Misterium Paschalne pt. „U stóp krzyża” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Kurtyna” z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym. Inscenizacja pasyjna wprowadzała w klimat rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia.

Pierwsza część skupiona była wokół męki i śmierci Jezusa (trudne do przedstawienia obrazy widzowie mogli oglądać w prezentacji multimedialnej towarzyszącej misterium), druga nawiązywała do wydarzeń Wielkanocnego Poranka. Całości dopełniała przejmująca muzyka, w razie potrzeby ubogacona efektami dźwiękowymi. Przesłanie inscenizacji można zawrzeć w jednym końcowym zdaniu: „Jezus żyje!”

 

Obsada:

 • Narrator:           Gabriela Guńka
 •  Maria Magdalena: Anna Koczur
 •  Maria:               Dagmara Moskała
 •  Matka Boża:    Paulina Korzeniowska
 •  Uczniowie:       Mateusz Żmija;
                          Maciej Oczkowski
                          Tomasz Wojtaszek
 •  Weronika:        Angelika Baran
 •  Judasz:            Jakub Opyrchał
 •  Cyrenejczyk:     Jakub Opyrchał

 •  Żołnierz:   Mariusz Leja
 •  Dzieci:      Sandra Sarapata
                   Karolina Górecka
 •  Chłopiec:   Michał Balak
 •  Chór:         Dominika Guńk
                    Angelika Dziedzic
  ;
                    Sylwia Podlipni

       Reżyseria: Dorota Pelczar

       Muzyka: Marek Pelczar


Spotkanie opłatkowe - 23.01.2009r.

23 stycznia 2009r. o godzinie 1700 w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum SPSK w Stanisławiu Górnym odbył się Opłatek dla Rodziców, Nauczycieli i Pracowników Szkoły. Spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele wadowickiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie (pani Dyrektor Halina Cimer, pani wizytator Barbara Grabowska), ojcowie Karmelici (Ojciec Przeor Benedykt Belgrau, o. Józef Balcerowiak), siostry nazaretanki (s. Dyrektor Paulina Maciążek i s. Wioletta) ze swoimi podopiecznymi, pani sołtys Barbara Chodnik i pani radna Ewa Pacut.

Uroczystość rozpoczęto częścią artystyczną w wykonaniu przedszkolaków i oddziału zerowego. Dzieci – pod opieką wychowawców – recytowały wierszyki i śpiewały pastorałki. Następnie Grupa Teatralna „Kurtyna” zaprezentowała przedstawienie jasełkowe „Grajmy Panu, grajmy i śpiewajmy”. Tym razem  role aniołów, diabłów, pasterzy wcielili się nieco starsi uczniowie – przeważnie gimnazjaliści. Przedstawienie - nagrodzone I miejscem na XVI Regionalnym Przeglądzie w Andrychowie – spotkało się z gorącym przyjęciem.

Na Opłatku – jak każe tradycja – nie zabrakło składania życzeń i wspólnego kolędowania. Przy smacznych wypiekach Goście, Rodzice i uczniowie wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki.

 



I Miejsce - XVI Regionalny Przegląd Zespołów Jasełkowych w Andrychowie

25.01.2009r.

  Dnia 25.01.2009r. Grupa Teatralna „Kurtyna” z Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK ze Stanisławia Górnego uczestniczyła w XVI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Jasełkowych w Andrychowie. Zaprezentowała przedstawienie jasełkowe pt. „Grajmy Panu, grajmy i śpiewajmy”.

            Grupa otrzymała I miejsce i wystąpiła ze zwycięskim przedstawieniem 27.01.2009r. na Koncercie Laureatów w Andrychowie. Na widowni zasiedli licznie zgromadzeni rodzice ze Stanisławia Górnego i Dolnego oraz andrychowska publiczność. Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

 W jasełkach wystąpili:  

 

Pasterka Kasia :        Anna Koczur
Pasterka Jagna :        Angelika Baran
Archanioł :          Paulina Korzeniowska
Matka Boża :       Joanna Górecka
Belzebub :            Dagmara Moskała
Pastuszkowie:     Bartosz Podlipni,
                            Michał Balak,
                            Maciej Rychlik
Pasterz Stach :    Tomasz Wojtaszek
Pasterz Pietrek :        Mateusz Żmija
Ksiądz :               Mateusz Żmija
Herod :                Jakub Opychał
Kolędnik:             Marcin Górecki
(Mędrzec)
Józef :                  Krzysztof Moser
Pycha :                Karolina Pawlik
Chciwość :           Dominika Baran
Anioły :                       Mariola Wasiuta,
                            Agnieszka Jabłońska,
                            Sylwia Podlipni,
                            Karolina Mrożek,

                            Dominika Guńka,
                            Sandra Sarapata,
                            Karolina Górecka
Aniołki :               Ola Sarapata,
                            Kamilka Korzeniowska


Szkoły katolickie w Łagiewnikach - 3.01.2009r.

3 stycznia 2009r. w pierwszą sobotę miesiąca do Sanktuarium w Łagiewnikach przybyli przedstawiciele szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Małopolski. Spotkanie to miało charakter religijny – „Czuwanie z Janem Pawłem II”. W kaplicy św. Faustyny zebrało się ok. 150 osób (nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów szkół katolickich).

Po krótkiej prezentacji placówek, słowie wstępnym p. Prezes – uczestnicy oglądnęli montaż poetycko- muzyczny „W poszukiwaniu źródła” w wykonaniu gimnazjalistów ze Stanisławia Górnego. Program był refleksją nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II. W przerwie nie zabrakło wspólnych śpiewów, a także strawy cielesnej. Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Zająca, a po niej „Wieczór z Janem Pawłem II”.

                W spotkaniu brali udział uczniowie z następujących szkół katolickich:

Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK ze Stanisławia Górnego,
Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK z Barwałdu Dolnego
Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK z Brzezinki Dolnej
Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK z Huciska-Pewelki
Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Starem Bystrem Nr 2
Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Starem Bystrem Nr 1
Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum SPSK w Czerwiennem.


Wieczór z Janem Pawłem II

2.04.2008r.

           2.04.2008r. – trzecia rocznica śmierci naszego ukochanego Papieża Jana Pawła II. Godz. 2000- gromadzimy się na uroczystej Eucharystii sprawowanej przez ks. proboszcza Jacka Wieczorka i ks. wikarego Stanisława Marszałka. Przy ołtarzu oświetlony portret Jana Pawła II z ręką wzniesioną do błogosławieństwa. Liturgię ubogacamy śpiewami przy akompaniamencie gitary i cichych odgłosów bębna.
            Po Mszy św. światło przygasa. W centrum prezbiterium ustawiamy portret Papieża, układamy zapalone znicze. W ciszy kościoła rozbrzmiewają wiersze, nastrojowe piesni, wspomnienia z wadowickiego rynku. Dobitnie brzmią słowa Ojca Świętego: „Jesteście potrzebni Kościołowi. Jesteście potrzebni światu, bo świat potrzebuje Chrystusa, a wy należycie do Niego”.
            Poetyckiej zadumie towarzyszy prezentacja multimedialna: Ojciec Święty w Wadowicach, wśród dzieci, na modlitwie, górskiej wędrówce...

            Godz. 2137 – rozbrzmiewają syreny. Wraz z całym kościołem śpiewamy „Pan kiedyś stanął nad brzegiem...”.
Czuwanie kończą refleksyjne listy – listy pisane przez gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Listy, w których zawarli swoją miłość do Ojca Świętego, swoje przemyślenia i postanowienia.
            Ostatnie modlitwy, ostatnie pieśni i jeszcze raz „Barka”.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej
i Publicznego Gimnazjum
Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
w Stanisławiu Górnym

            W montażu poetyckim „Wstańcie, chodźmy” wystąpili: Anna Koczur, Agnieszka Wodniak, Klaudia Marusarz, Gabriela Guńka, Izabela Jędrzejczyk, Ilona Grzemska, Dagmara Moskała, Jakub Opyrchał, Dawid Rząsa, Sebastian Grodziński, Mateusz Gibas,, Joanna Górecka.

        Listy do Ojca Świętego czytały: Sandra Sarapata, Karolina Górecka, Aleksandra Sarapata, Sylwia Kasiarz.

          Najlepiej iść Ich śladami
Uważnie wypatrując
na śniegu, trawie, błotnistej drodze.
Iść wbrew wszystkiemu.
Iść tak jak oni
wpatrzeni w Miłość,
dla której warto żyć.
Najlepiej iść,
gdy ślady stare, zmurszałe,
obrosłe legendą,
ale najtrudniej zobaczyć wśród nas;
miłość w spojrzeniu, geście, rozmowie.
zobaczyć, że inni, choć tacy sami.
Najlepiej iść ich śladami,
ale jak trudno podążać,
Gdy ślady świeże, zaledwie
wczorajsze...

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA